top of page

Başlangıç noktası: Car Rental Dalyan Türkiye--Kavakarası Köyü (12.33 km)

 

Hazırlayan: Turgay Uceren 

 

Kısa açıklama: Bu, Dalyan Türkiye'de 12.33 km uzunluğunda bir Scooter güzergâhı (Dalyan--Kavakarası Köyü) 'dir. Güzergâh 110.14 m toplam tırmanış ve 53.21 m maksimum yüksekliğe sahiptir.

 

 

Scooter rotasında oteller: Montana Boutique Otel Dalyan - Konak Su Otel Dalyan - Tufan Apart Dalyan - Gürkan Apart Dalyan - Miço Otel Dalyan - Kamarca House Otel -

Scooter rotasında restoranlar:  Uc Kardesler Pamukkale Pide & Pizza Restoran, Cömert Lokantasi Dalyan


Scooter rotasında mola yerleri:

Scooter rotasında görülmeye değer yerler: Kaplumbağa Heykeli Dalyan Türkiye - Dalyan Camii - Eskiköy Köyü - Tepearası Köyü - Sığla Ormanı - Kavakarası Köyü

kavakarası köyü dalyan köyceğiz,dalyan scooter hire,dalyan scooter rental,dalyan
kavakarası köyü dalyan köyceğiz,dalyan scooter hire,dalyan scooter rental,dalyan

Kavakarası Köyü

 

Kavakarası Köyü

 

Kavakarası Köyü, Dalyan ve Köyceğiz arasındaki Köyceğiz Gölü kenarında yer almaktadır.

 

Mutlak huzur arayorsanız, Dalyan’ın yaklaşık 13 km kuzeydoğusunda yemyeşil bitki örtüsü olan küçücük bu köy ‘Kavakarası’, doğru bir seçimdir.

 

Burada korunan Sığla ormanları göreceksiniz. Sığla ağaçları dünyada çok nadir görülür.

 

Eski Köy, Tepearası ve Kavakarası köylerinde bazı kişilerin dedeleri Afrika kökenlidir. Eskiköy ve Tepearasi köylerinde koyu tenli insanlar bulabilirsiniz. Bu Afro-Türkler, buraya beraberlerinde yeni bir mimari tarz (çit ev) getirmişlerdir.

 

Bu tür evler hayıt dallarından sepet şeklinde örülüp, Iç ve dış duvarlar kil / saman karışımı ile kaplanarak inşa edilen tek bir odadan oluşuyordu. İçinde sadece şömine taş ve çamur ile inşa edilmiştir.

 

Altan Türe ve Şefik Alican’a göre bu tür evler erken 1950 yıllarnda Eski Köy’de hala oldukça yaygın olarak kullanılmaktaydı.

bottom of page