top of page

Başlangıç noktası: Car Rental Dalyan Türkiye-- Tepearası Köyü (7.9 km)

 

Hazırlayan: Turgay Uceren 

 

Kısa açıklama: Bu, Dalyan Türkiye'de 7.9 km uzunluğunda bir Scooter güzergâhı (Dalyan--Tepearası Köyü) 'dir. Güzergâh 54.12 m toplam tırmanış ve 53.21 m maksimum yüksekliğe sahiptir.

 

 

Scooter rotasında oteller: Montana Boutique Otel Dalyan - Konak Su Otel Dalyan - Tufan Apart Dalyan - Gürkan Apart Dalyan - Miço Otel Dalyan -

Scooterrotasında restoranlar:  Uc Kardesler Pamukkale Pide & Pizza Restoran, Cömert Lokantasi Dalyan


Scooter rotasında mola yerleri:

Scooter rotasında görülmeye değer yerler: Kaplumbağa Heykeli Dalyan Türkiye - Dalyan Camii - Eskiköy Köyü - Tepearası Köyü - Sığla Ormanı -

tepearasi köyü dalyan ortaca,dalyan scooter hire,dalyan scooter rental,scooter huren dalyan,dalyan
tepearasi köyü dalyan ortaca,dalyan scooter hire,dalyan scooter rental,scooter huren dalyan,dalyan

Tepearası Köyü (Dalyan-Ortaca)

 

Tepearası Köyü (Dalyan-Ortaca)

 

 

Tepearası Köyü, Dalyan ve Köyceğiz arasındaki Köyceğiz Gölü kenarında yer almaktadır.

 

Mutlak huzur arayorsanız, Dalyan’ın yaklaşık 8 km kuzeydoğusunda yemyeşil bitki örtüsü olan küçücük bu köy ‘Tepearası’, doğru bir seçimdir.

 

Burada korunan Sığla ormanları göreceksiniz. Sığla ağaçları dünyada çok nadir görülür.

 

Eski Köy ve Tepearası köylerinde bazı kişilerin dedeleri Afrika kökenlidir. Eskiköy ve Tepearasi köylerinde koyu tenli insanlar bulabilirsiniz. Bu Afro-Türkler, buraya beraberlerinde yeni bir mimari tarz (çit ev) getirmişlerdir.

 

Bu tür evler hayıt dallarından sepet şeklinde örülüp, Iç ve dış duvarlar kil / saman karışımı ile kaplanarak inşa edilen tek bir odadan oluşuyordu. İçinde sadece şömine taş ve çamur ile inşa edilmiştir.

 

Altan Türe ve Şefik Alican’a göre bu tür evler erken 1950 yıllarnda Eski Köy’de hala oldukça yaygın olarak kullanılmaktaydı.

bottom of page